Manşet Haberleri
Manşet Haberleri

Türkiye’nin etini İstanbullu yiyor

Türkiye’de yılda üretilen yaklaşık 1 milyon 300 bin ton kırmızı etin…

24 Ocak 2016 - 21:25 'de eklendi ve 259 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye’nin etini İstanbullu yiyor

Türkiye’de bir yılda 1 milyon 100 bin ton dana eti, 200 bin ton da küçükbaş hayvan eti üretiliyor. Üretilen etin 330 bin tonu İstanbul’da, 970 bin tonu diğer illerde satılıyor.

 

İstanbul’da bir günde ise 400 ton kırmızı et ile 500 ton sucuk, salam, pastırma gibi et ürünlerinin tüketildiği belirlendi.

 

Şehirde dana kıymanın kilogramı 40, kuşbaşının kilogramı 42, bifteğin kilogramı 50 ve kuzunun etinin kilogramı 38 liradan satılıyor.

 

Kasaplar, et fiyatlarının 10 yılda yaklaşık 3 katına çıkması nedeniyle işlerinin azaldığından şikayetçi. Esnaf, işlerinin düzelmesi için et fiyatları ile KDV’sinin düşürülmesini istiyor.

 

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Bilgin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de üretilen toplam etin ülke tüketimini karşıladığını ancak bazı yıllarda 100-150 tonluk et açığının ortaya çıktığını söyledi.

 

Bu açığın da ithal etle kapatıldığını belirten Şahin, "Bu miktar içinde İstanbul’un 400 ton günlük et tüketimi var. 400-500 ton da salam, sucuk ve pastırma gibi et ürünü tüketiyor" dedi.

 

Şahin, et fiyatlarını yüksek bulduğunu ifade ederek, "Türkiye’nin kişi başına et tüketimi 14 kilogram, Avrupa’da bu rakam 33, ABD’de 45-50 kilogramdır. Biz Kurban Bayramı’nda yaklaşık 2 milyon küçükbaş, 750 bin de büyükbaş hayvan kesimi yapıyoruz. Buna rağmen kırmızı et dünyada 3,5 dolarken, Türkiye’de 9 dolar civarında tüketiciye ulaşıyor. Ayrıca, 1 milyon 700 bin ton tavuk eti üretimi var. İhracatta da dünyayla rekabet halindeyiz. Tavuk dünyada ortalama 1,5 dolar. Yumurta ve sütte de 30 centle hemen hemen dünyayla rekabet halindeyiz" diye konuştu.

 

Şahin, 2005’de karkas dana eti fiyatının 8,5 lira olduğunu dile getirerek, 2009’da bu fiyatın 18,5 liraya yükseldiğini vurguladı. Bu durumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına aktardıklarını belirten Şahin, şöyle konuştu:

 

"Bakanlığa, et fiyatlarının 4 yılda 10 lira arttığını anlattık. Muhakkak ithal etin gelmesi gerektiğini söyledik. Tabii bakanlığımız da Et ve Süt Kurumu vasıtasıyla ithal eti getirdi. Etin fiyatı 13,5 liraya düştü. Ama 2010’dan 2013’e kadar ithal et geldi. İthal et durunca et şu anda 25 liraya çıktı. Bakanlığımıza bir öneride bulunduk, eti ithal etmeyelim ama buzağı ithal edelim. Böylece hayvan nüfusu artar ve rahatlarız. 1,5 senedir de buzağı geliyor. Besici de onları besliyor. Fiyatın normale gelmesi gerekiyor. Hükümet sağolsun yemden de KDV almıyor artık. Bizim beklentimiz, perakendede et fiyatlarının düşmesi. Ancak, benim bir şikayetim var. Avrupa Birliği ülkelerinden 4’ünde temel tüketim ürünlerinden KDV alınmıyor. Orda yüzde 4, bizde KDV yüzde 8. Temel tüketim maddelerindeki KDV’nin mutlaka yüzde 1-2 ye düşürülmesi gerekir ki halkın alım gücü olsun." 

 

– Kasaplar, et fiyatlarında düşüş bekliyor

 

İstanbul Kasaplar Odası Başkan Yardımcısı Murat Kocaoğlu da şu anda dana kıymanın 40, kuşbaşının 42 ve bifteğin kilogramının 50 liradan satıldığını, kuzu etinde ise diğerlerinden bağımsız bir artışın söz konusu olduğunu söyledi.

 

Kocaoğlu, kuzu etinin kilogramının 35 liradan 38 liraya yükseldiğini belirterek, "Bunun nedenlerinden biri deri fiyatlarının düşmesidir. 30 liraya satılan deri, şu anda 5 liradan satılıyor. Bu da etin fiyatına yansıdı. Ayrıca yoğun kış şartları nedeniyle ot kuzusunun bitmesi ve süt kuzusuna geçiş süreci yaşanıyor. Şubat sonlarına doğru hava şartlarının iyi olmasıyla süt kuzusuna geçilecek. Geçiş sağlandığında kuzu eti fiyatında bir düşüş beklemekteyiz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yem fiyatlarındaki KDV’yi kaldırdı. Bu durumun da zamanla et fiyatlarını düşürmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Bayrampaşa’da kasap işleten Mehmet Karatürk ise et fiyatlarındaki yükselme nedeniyle piyasada büyük bir sıkıntı yaşadıklarını, et fiyatlarındaki artışın işlerine olumsuz yansıdığını söyledi.

 

Karatürk, müşteri sayılarında düşüş olduğunu dile getirerek, "Eskiden 1 kilogram et alan kişinin aldığı et miktarı düştü. Kasaplar olarak işlerimizin açılması için bir şekilde et fiyatlarının düşürülmesini istiyoruz" diye konuştu.

 

(AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Denizli Çivril’de satılamayan 20 bin ton elma sokaklarda müşteri bekliyor Denizli Çivril’de satılamayan 20 bin ton...

Türkiye’de bir yılda 1 milyon 100 bin ton dana eti, 200 bin ton da küçükbaş hayvan eti üretiliyor. Üretilen etin 330 bin tonu İst...

Milli Piyango On Numara sonuçları açıklandı Milli Piyango On Numara sonuçları açıkla...

Milli Piyango İdaresi tarafından her hafta Pazartesi günü çekilişi…...

Bu hafta hangi yatırımcı kazandı? Bu hafta hangi yatırımcı kazandı?

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda yüzde…...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
TÜRKİYE KONSERİNİ İPTAL ETTİ! İŞTE NEDENİ… TÜRKİYE KONSERİNİ İPTAL E...

Finlandiya’nın dünyaca ünlü çello-metal grubu Apocalyp...

MİLYONLARCA ÖĞRENCİ VE AİLELERİ ŞOKTA! MİLYONLARCA ÖĞRENCİ VE Aİ...

Milyonlarca öğrenciye ve ailelerine çok kötü haber Etüt merk...

KREDİ ÇEKENLER, BANKALAR O PARAYI GERİ ÖDEYECEK! KREDİ ÇEKENLER, BANKALAR ...

Milyonlarca kişinin fazladan tahsil edilen kredi faizlerini ...

Ünlü sinema oyuncusu Fatma Girik’ten kötü haber Ünlü sinema oyuncusu Fatm...

Ünlü sinema oyuncusu Fatma Girik, kalça eklemindeki rahatsız...

Damacanaların kullanım süreleri uzatıldı Damacanaların kullanım sü...

Sağlık Bakanlığı, su damacanalarının kullanım süresini 3 yıl...

Seren Serengil: Bacağımdaki izler  ameliyattan değil Seren Serengil: Bacağımda...

Seren Serengil Mayıs ayında ‘obezite cerrahisi’ ...

Kadıköy’de  istifa sesleri yükseldi. Kadıköy’de istifa ...

F.Bahçe’de taraftarları maç sonu bölünürek. Bir grup ‘Yöneti...

Hayvanseverlerden Sibel Can’a  büyük tepki Hayvanseverlerden Sibel C...

Sibel Can, Saint Laurent marka kırmızı tilki kürkü ceketi gi...

Teröre karşı yeni konseptin ayrıntıları ortaya çıktı Teröre karşı yeni konsept...

  SİYASİ SUİKASTLER SÜRECİ HIZLANDIRDI Terörün kavramsa...

Denizli Çivril’de satılamayan 20 bin ton elma sokaklarda müşteri bekliyor Denizli Çivril’de satılam...

“20 BİN TON ELMA BEKLİYOR” Ürettikleri elmayı tü...

FOTO GALERİ
HABERLERİ
VIDEO GALERİ